پیام سایت

تایید

ورود به سایت

لغو

ثبت نام

بازیابی رمز عبور ؟

ثبت نام

لغو
پمپ تزریق قابل حمل
1401 12 2

پمپ تزریق قابل حمل

0 پیام

پمپ تزریقی که تزریق وریدی محلول ها را با سرعت پایین و با کنترل دقیق جریان با خارج کردن مایع از یک سرنگ انجام می دهد.

پمپ تزریق قابل حمل

پمپ تزریقی که تزریق وریدی محلول ها را با سرعت پایین و با کنترل دقیق جریان با خارج کردن مایع از یک سرنگ انجام می دهد. این پمپ ها معمولاً یک موتور دارند که یک مکانیزم پیچشی یا دنده ای را راه اندازی کرده و پیستون یا بدنه سرنگ را با نرخ از پیش تعیین شده جلو می برند، همچنین کنترل کننده های الکتریکی و آلارم دارند. در بسیاری از پمپ ها، سرنگ به صورت دستی جاگذاری می شود. این پمپ ها به دلیل تنظیمات جریان پایین و رزولوشن جریان تا ۰/۱ml/h، معولاً برای نوزادان یک ماهه در مراقبت های ویژه که باید حجم کمی از داروی تغلیظ شده در دوره زمانی طولانی تزریق شود استفاده می شوند. برخی از این پمپ ها با واحدهایی برای تزریق انسولین، اکسیتوسین و غیره کالیبره می شوند.

 

 

پمپ سرنگ

پمپ سرنگ یا اینفیوژن پمپ(Infusion Pump)  وسیله ای است که برای تزریق برنامه ریزی شده ی مایعات و سیالات به بدن بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار این دستگاه، از ست سرم و میکروست نیز برای تزریق استفاده می شود.

پمپ سرنگ دستگاهی است که با برنامه ریزی، مقادیر زیاد مایعات و یا فرآورده های خونی را به بدن بیمار تزریق می کند. میزان جریان و سرعت تزریق مایعات توسط این دستگاه کنترل می شود. این پمپ معمولا وزن زیادی ندارد و قابلیت نصب بر روی پایه را نیز دارد هم چنین برخی پمپ ها تک کانال و بعضی چند کاناله هستند. پمپ های سرنگ چند کاناله می توانند هم زمان از طریق چند ست سرم، عملیات تزریق را انجام دهند. پس از نصب دستگاه بر روی پایه، یک کیسه حاوی مایع تزریقی مورد نظر بالای پایه نصب می شود. پس از پایان تزریق، آلارم دستگاه به صدا در می آید و جریان مایع قطع می شود.

نوع دیگری از این پمپ ها، قطره شمار هستند و عملکردشان از طریق شمارش قطرات تزریق شونده توسط یک چشم الکترونیکی است. در این مدل پمپ، این که چه تعداد قطره برابر با یک سی سی محلول است از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کل دستگاه های پمپ تزریق باید به هرگونه مشکلات رگ و تغییر در روند تزریق حساس باشند و در صورت لزوم روند تزریق را قطع کنند.

پمپ های تزریق در سرم درمانی، تزریق خون، دارو و شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین این دستگاه در تمام بخش های مراقبت ویژه به خصوص مراقبت های ویژه ی قلبی استفاده می شوند. از دیگر کاربردهای پمپ تزریق می توان به تزریق مواد غذایی به صورت مایع به بیمار اشاره کرد.

هنگام استفاده از این دستگاه باید نهایت دقت به عمل آید تا میزان داروی تزریقی از مقدار مورد نظر کمتر یا بیشتر نشود. قطر داخلی سرنگی که برای تزریق انواع داروها و مایعات مورد استفاده قرار می گیرد ثابت است و تنظیمات دستگاه بر اساس این قطر و نیز میزان مایع تزریقی مورد نظر انجام می شود.

انجام منظم انتقال خون بخشی ضروری از درمان بیماری سلول داسی شکل و بیماران تالاسمی ماژور است. با این حال، این می تواند منجر به تجمع آهن اضافی در اندام های اصلی مانند قلب یا کبد شود. اگر این بار آهن بیش از حد درمان نشود، آسیب جدی اندام ممکن است رخ دهد. پزشکان درمان با دسفروکامین مزیلات (Desferal®) را تجویز کرده است. Desferrioxamine نام عمومی Desferal® است. این دارو برای کمک به حذف آهن اضافی از بدن استفاده می شود. این کار را با اتصال به آهن در خون انجام می دهد که سپس از طریق ادرار دفع می شود.

Desferal® چگونه تجویز می شود؟

Desferal® از طریق تزریق زیر جلدی (زیر پوست) با استفاده از یک پمپ مخصوص به نام پمپ تزریق می شود. از پمپ تزریق برای دادن آهسته دارو (معمولاً 12-8 ساعت) استفاده می شود. بسته به میزان اضافه بار آهن شما، این درمان را 3 تا 7 بار در هفته انجام خواهید داد. هر پمپ تزریق مخصوص شما توسط داروخانه بیمارستان ساخته شده است. پزشک شما انتخاب کرده است که با توجه به سطح فریتین (آهن) در خون شما، قدرت خاصی از درمان را به شما بدهد.

 

خطرات و عوارض جانبی احتمالی چیست و چگونه می توانم آنها را مدیریت کنم؟

بیشتر داروها همراه با فواید آنها ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند. پزشک مزایا و خطرات مصرف دسفرال را توضیح خواهد داد.

Desferal® به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و در برخی بیماران هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این حال، این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک یا تاول روی پوست جایی که سوزن گذاشته می شود - می توانید با چرخاندن محل تزریق از این امر جلوگیری کنید. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که سوزن به درستی زیر پوست قرار گرفته است. پزشک شما ممکن است هیدروکورتیزون را برای انفوزیون شما تجویز کند که باعث کاهش تحریک پوست می شود.
  • زنگ زدن در گوش (وزوز گوش) و کاهش دید در شب - ممکن است در صورت بروز این مشکل کاهش یا قطع دارو ضروری باشد. مهم است که هر سال در جلسات غربالگری شنوایی و چشم شرکت کنید
  • درد شکمی، تب، اسهال و استفراغ - اینها ممکن است نشان دهنده عفونتی باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.